NOWOROCZNE SPOTKANIE TMZK 2018

9 Lutego w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku w pięknej sali koncertowej odbyło się Noworoczne Spotkanie TMZK. Tradycyjna uroczystość była prowadzona przez prezesa Adama Łąckiego oraz młodą malarkę i działaczkę towarzystwa – Brygidę Morawską. Wśród gości była poseł Monika Wielichowska, przewodniczący Rady Kłodzka Tomasz Żabski oraz dyrektor generalny Projektu Kopalni Nowa Ruda Węgiel Koksujący – Andrzej Zibrow, dyrektor orkiestry i światowego formatu instrumentalista z Australii -Zygmunt Lindner a także przyjaciel TMZK – Franciszek Molik z Czech. Szczególnym gościem był burmistrz Gryfowa Śląskiego, charyzmatyczny Olgierd Poniżnik.
Były artystyczne przeżycia podczas 4-ch ciekawych występów małych artystów wraz ze swoimi profesorami z Państwowej Szkoły Muzycznej prowadzonej przez dyrektor Małgorzatę Panek-Kiszczak. Ponadto wokalne występy już dojrzałych artystycznie; Magdy Kurowskiej i Agnieszki Seweryn oraz dziewczynek; Oli Pączki i Oli Kalisz, urozmaiciły i okrasiły całe spotkanie w ten karnawałowy czas.
Spotkanie było okazją do podsumowania roku 2017 w którym TMZK zorganizowało 10 wydarzeń. BYły to debaty naukowe, spotkania edukacyjne, akcje charytatywne a zwieńczeniem roku 2017 była gala z okazji 70 – lecia TMZK. Szef towarzystwa z nieskrywanym entuzjazmem oznajmił między innymi, że do końca 2018 roku nastąpi wskrzeszenie słynnego Rocznika Ziemi Kłodzkiej w formie internetowej a następnie pisemnej. Zapowiedział także naukowe spotkania dotyczące wyników badań zabytkowego manuskrypu z 1555 roku przekazanego Muzeum Ziemi Kłodzkiej celem zbadania tego skarbu piśmiennictwa, autentycznie pochodzącego z Ziemi Kłodzkiej.
A co nas czeka w tym roku?Oprócz wspomnianych wyżej projektów rok zaczniemy 8 marca tradycyjnym Dniem Kobiet w kawiarni KCKSiR a w październiku nastąpi kontynuacja autorskiej imprezy poetyckiej TMZK p.t; „ Potęga Słowa II ”. To amatorskie wydarzenie artystyczne pierwszy raz zorganizowane w Kłodzku odbiło się pozytywnie szerokim echem wśród mieszkańców Ziemi Kłodzkiej, którzy oczekują kontynuacji.
Wyjątkową sekwencję Noworocznego Spotkania stanowiło wręczanie przez prezesa tzw. laurów TMZK dla gości i osób które nie mogły odebrać tych przyznanych wyróżnień podczas Gali 70-lecia, 28.10. ubiegłego roku.
Laury Wybitnych Działaczy TMZK otrzymali; Jadwiga Radziejewska – była prezes TMZK, Irena Klimaszewska i Józef Migdał.
Natomiast Laury Przyjaciół TMZK otrzymało 20 osób

Wszyscy wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dekoracyjne ryngrafy oraz unikalne, pozłacane znaczki róży kłodzkiej z wygrawerowanymi napisami okolicznościowymi 70-lecia TMZK.
Organizatorzy, oprócz wręczanych Grafik Ziemi Kłodzkiej i wydania „Jednodniówki”, po toaście i wspólnym zdjęciu uraczyli gości słodkim poczęstunkiem z firmy Machela. Klimat dyskusji przy poczęstunku był twórczy z nadzieją na dobry rok.
Uczestnicy Spotkania z uznaniem wspominali jeden z prezentów dla TMZK jakim rozbawił wszystkich oryginalny gość z Gryfowa Śląskiego – Olgierd Poniżnik , który jest organizatorem słynnych festiwali filmów komediowych „ Sami swoi ” w Lubomierzu Otóż Pan burmistrz wręczył prezesowi Łąckiemu kryształowy granat z znaną dygresją, żeby sprawiedliwość była zawsze po stronie obdarowanego i TMZK.
Fot. Mieczysław Krombach